Features:
Lithium Battery 12V 9Ah LiFePO4
1.One-fifth the weight and two to four times the service life of a traditional battery
2.Great for off grid systems, marine, golf carts, RVs, UPS systems, solar energy storage
3.Battery Management System (BMS) with power terminal cut-off and recovery, cell balancing and low voltage/over-voltage protection, short-circuit protection
4.Standby and Auto-start modes to increase battery life
5.100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
Specification:
| Battery item | Lithium Battery 12V 9Ah LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 2A |
| Discharge Peak Current | 9A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | PVC |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. We offer high quality LiFePO4 Battery
2. Fast Delivery service.
3. Quick response to your any inquiry within 12 hours.
4. Customized design is available, OEM and ODM are welcome.
5. Shipment by Air Express (door to door service), by Air Flight and by Vessel, all Available.
6. Offer the highest quality with the best price.
7. Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1:Are you a manufacturer or a trading company?
A:We are a factory more than 10years experience.We have good quality and price.
Q2:What is your advantages?
A:We ensure that all products is good quality good after service and we can maintance free during the warranty period.
Q3:What is your MOQ?
A:1PC
Q4:What is your sample policy?
A: We can provide samples, when you have big order in the future,can deduct double sample free from order.
Q5:Do you offer guarantee for the product?
A:18650 lithium battery has 2 years warranty ,lifepo4 has 5 years warranty.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 12v 9ah lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












