Features:
Lithium Ion 12V 12Ah Battery
1.waterproof, suitable for marine use
2.Longer cycle life than lead-acid Battery
3.Less half the weight of similar-capacity than lead-acid batteries
4.Fast charge- charging to 99% in 2.5 hours versus up 13 hours for lead-acid batteries.
5.Accept high charge rates 1C
Specification:
| Battery item | Lithium Ion 12V 12Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes ,Max 4 |
| Battery Case | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification.
2.Own professional lithium battery R&D lab.
3.Customized size according to customer requirements.
4.Complete automatic production equipment.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1:How about the quality&warranty time?
A1.: All Lifepo4 products provided 36months waranty.
Q2:What's the MOQ?
A2: There is no MoQ for samples. For bulk order quantity, the more, the cheaper.
Q3:How about the lead time?
A3: For sample, it needs about 7- 10days, for official order, it needs 20-25days.
Q4:How long of the shipping time?
A4: It always needs 3.10 days by express such as DHL and UPS,15 50 days by ChinaiPost,20-35 days by sea.
Q5: Can you produce the order with the customer's brand?
A5: Yes, of course. OEM & ODM service is wamly provided.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion 12v 12ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












