Features:
Lithium Ion 12V 50Ah Battery
Rechargeable battery, high capacity, light-weight
Low cost, high energy density
No memory effect, high current charge and discharge
Safety, environment friendly, pollution-free
Specification:
| Battery item | Lithium Ion 12V 50Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 23A |
| Discharge Peak Current | 57A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. The most important thing is that all products have passed the certifications included ISO9001, UL, CE, KC and so on.
2. Our company is known for their quality products and after-sales service
3. We ensure that every customers will enjoy high quality, best price, fast delievery,and good service only provided by us.
4. Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q:Any more information can you provide to us ?
A:Welcome to contact us.The products what we produce is to meet your need.
Q. If your lithium battery goes into protection mode, how do you wake it up?
A: Using lithium chargers to wake up the battery. The lithium charger wakes up the batteries automatically
Q:How about your batttery delivery time?
A:1-25 workdays after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q.Payment Term?
A:By TT usually, 30% deposit prepay,70% balance before the shipment.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion 12v 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












