Features
Lithium Ion Battery 12V 50Ah
1.Supply which requires compact size and lighter weight
2.The battery module is wrap by PVC
3.Deep cycle 12V 20Ah lithium ion battery for solar system
4.3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
5.More light-weight & Clean energy
Specification:
| Battery item | Lithium Ion Battery 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 55A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000 cycles with DOD 100% to 80% capacity under normal temperature. |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Built-in BMS |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We have our own factory with 3 production bases.
2. Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
3.Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
4.The tailor-made solutions will be provided by our experienced team and professional sales person.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, and Huizhou in Guangdong province.
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












