Features
12V75AH lithium ion battery for solar panel
1. High energy performance.
2. Safe and reliable.
3. 12V LFP LiFePO4 batteries with 2,000 cycles at 100% DoD (up to 10x lead-acid batteries).
4. Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects.
Parameters
| Battery item | 12V75AH lithium ion battery for solar panel |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1275A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 75AH |
| Minimum Capacity | 75AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 11.2V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Working Temperature | Charge Temperature Range: 0℃~45℃ |
| Working Temperature | Discharge Temperature Range: 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| Shell | ABS Plastic |
| Water Dust Resistance | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. All aspects of technology are very mature.
2. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
3. Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
4. Excellent management team, professional technical personnel.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Do you have any sales service?
A1: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep the promise we do full refund for the defective battery.
Q2: What about the payment?
A2: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q3: Do you offer OEM or ODM service?
A3: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q4: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A4: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q5: What are the shipping costs?
A5: Pls tell us the delivery address to check.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery for solar panel, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












