Features
Lithium ion pouch cell 42ah for Solar Energy Storage Systems Uninterruptible Power Supplies
Impeccably lightweight: MANLY LiFePO4 battery is only a 1/3 of the weight of Lead Acid which makes it the disputable choice for RVs, Marine and Off-Grid Applications when towing or mobility is in the consideration.
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Parameters
Lithium ion pouch cell 42ah for Solar Energy Storage Systems Uninterruptible Power Supplies | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V42P |
| Function Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity (amp hours) | 42Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 504Wh |
| Lifespan | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charger Current | 8.4A~21A/0.2C~0.5C |
| Max. Charge Current | 42A/1C |
| Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Data | |
| Constant Discharge Current | 42A/1C |
| Max. discharge current | 126A(<3s)/3C |
| Voltage | 8.8V~14.6V |
| Mechanical Data | |
| Gross Weight (kg) | About 5.04 kg |
| Enclosure Material | PVC/Metal/ABS/Adjustable |
| Product Size(L*W*H) | TBD |
| DC Plug | Adjustable |
| Enclosure IP Protection | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
1 pcs of battery sample orders for testing are welcome.MOQ is lower, please feel free to contact our sales if you need.It's our honor to serve you, no matter how many you order.
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
With over 12 years of history in the lithium industry
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: lithium ion pouch cell, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











