Features
Rechargeable Battery 12V 80Ah
1.High cycle life 5000 @ 50% DOD
2.More economical than AGM / Gel batteries
3.Safest lithium chemistry with high energy
4.In built-in over-charge and over-discharge protection
5.Internal cell balancing
Parameters
| Battery item | Rechargeable Battery 12V 80Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP1280A |
| Cell Technology | LiFePO4 |
| Battery Module Capacity (Wh) | 1024 |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.8V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000cycle (100%DOD) |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in Smart BMS |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Battery Case | Iron shell |
| Communication method | RS485/RS232 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates.
2.Various battery model size available, Customized size welcome.
3.Offer the battery solution for customized application.
4.Automation & hand-made Integrated production together.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Is the battery BMS included?
A1:Yes.Its advanced BMS included which can protect the battery avoid short circuits, Overcharged, Over-discharge and over-current.
Q2:How do you ship lithium batteries?
A2:Samples(1-5pcs): via air Formal order(above 5pcs): via train or sea.
Q3:Do you accept OEM/ODM?
A3:Yes.We do.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks, mass production time needs 2 ~3 weeks.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: rechargeable battery 12v 80ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












