Features
Residential Solar System with Battery Backup 12v 200ah
1.Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
2.70% lighter than lead acid batteries
3.Two to four times the service life (3,500+ cycles)
4.Longest warranty in the industry (3+ years)
5.Can go up to 4 in series with this battery
Specification:
| Battery item | Residential Solar System with Battery Backup 12v 200ah |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12200A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 200A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | ≥10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by the customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We have professional photovoltaic partners in 20+ countries.
2. Overseas warehouses in US and EU to provide more convenient and efficient services.
3. Complete certifications and competitive prices.
4. Won five-star praise from 100% of customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is your lead time for mass production?
A: General speaking, about 25-30 days depending on different items after getting down payment and confirmation about the samples.
Q: Are your battery's real capacity?
A: All of our battery cells with Grade A, are 100% new and have real capacity.
Q: What kind of certificates do you have?
A: We can provide CE,ROHS,FCC,IEC62133,MSDS,UN38.3 if your order quantity is big.
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential solar system with battery backup, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












