Features
Residential Solar Plus Storage 12v 120ah
1.Due to the possible higher charging currents, shorter charging times - therefore maximum charging capacity
2.Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
3.No sulfation, no degassing
4. Almost 100% usable capacity and load tolerance.
Specification:
| Battery item | Residential Solar Plus Storage 12v 120ah |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 120A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Own a professional lithium battery R&D lab.
2.Daily production capacity of 3,000 battery packs.
3. On-time delivery and efficient logistic systems.
4. Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential solar plus storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












