Overview
Our product is a smart battery 12V 50Ah with large capacity, low noise, long cycle life and easy disassembly and assembly. With excellent production and quality materials, it has exceptional safety properties and will not explode or catch fire. It greatly simplifies the design of stand-alone battery systems, and also prevents unplanned system shutdowns.
Features
The weight of smart battery 12V 50Ah is 70% lighter than that of lead-acid batteries, and it has a long cycle life, with a single cell cycle life of more than 3,500 times. The battery management system (BMS) contained in the battery has power terminal cut-off and recovery functions. Suitable for ships, RVs, sweepers, lift gates, UPS systems, solar storage.
Parameters
| Battery item | Smart Battery 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 50A or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Charge Temperature | 0℃ to 45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20℃ to 60℃ |
| Storage Temperature | 0℃ to 45℃ |
| Charge Method | CC/CV |
| Battery Case | Black Metal Case |
| Dimension | Customized |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Water Dust Resistance | IP56 or Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial over 10years
2.OEM. ODM services are available. Welcome to contact us anytime!
3.Original Factory with the most competitive price and fastest delivery time.
4.Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. How long is the warranty period?
A: 1-3 years, depending on the battery cells.
Q2. Can I have a sample?
A: Yes, of course, contact us for the details.
Q3. Do you provide ODM andOEM service?
A: Yes, contact us for more details.
Q4. What certificates do you have?
A: We have CE/CB/FCC/UN38.3/MSDS/CE/RoHs/IEC, etc..
Q5. How about quality control?
A.100% test before package, more than 10 steps testing during the production.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: smart battery 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












