Features
24V 50Ah Deep Cycle
1.Longer battery life – 5000times life cycle @60%DOD, 5 times more than lead acid batteries
2.Low self-discharge <3.5% per months
3.Free of charge memory
4.Steady discharge and charge performance.
Parameters
| Battery item | 24V 50Ah Deep Cycle |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450 |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 55A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV with professional charger |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Weight | Customized |
| Communication | RS232/RS485 |
| Housing materials | Metal/ABS |
| Certificate | CE, ROHS, BIS, MSDS, UN38.3 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1) We must test every product before shipping.
2)samples time:2-7days,order time:10~20days .
3) All inquiries will be replied within 24 hours.
4) OEM&ODM, also provide customized service.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can we have a sample order?
Yes, we welcome sample to test the quality, customized is available.
Q2:Do you have MOQ?
No, welcome your trail order.
Q3: What's the delivery time?
Sample goods will take 1-3 days, mass products will take 10-20 days, it depends on the order quantity.
Q4:Who will deliver our goods?
The products will be delivered by DHL, UPS, FedEx and TNE. Airline and sea shipping are also optional.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 50ah deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












