Features
Electric Golf Bag Cart Lithium Battery 24v 25.6 volt
Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Drop in replacements (plug and play)
Parameters
Electric Golf Bag Cart Lithium Battery 24v 25.6 volt | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP24V30P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 30Ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/30A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/30A |
| Peak discharging current | 3C(<3s)/90A |
| Mechanical Data | |
| Battery Casing | Blue PVC |
| Battery Dimension | TBD |
| Battery DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With independent experimental equipment, R&D team, production line, and testing equipment.
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
After-sales carefree, pay more attention to user experience.We cherish every customer and every transaction
New smart lithium battery protection board: overcharge protection, over-discharge protection, short circuit protection, balanced circuit module, overcurrent protection, overvoltage protection, high-temperature protection
Direct Manuafcturer
Our factory is located in Guangdong China and has several branches
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Hot Tags: electric golf bag cart lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












