Features
Maintenance free Golf Bag Cart Lithium Battery
Automotive-grade lithium battery
More light-weight & Clean energy
Built-in BMS protection
3X faster charging time
Parameters
Maintenance free Golf Bag Cart Lithium Battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP24V36P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 36Ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/36A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/36A |
| Peak discharging current | 3C(<3s)/108A |
| Mechanical Data | |
| Battery Casing | PVC |
| Battery Dimension | TBD |
| Battery DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
100% full inspection of goods, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality team
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Hot Tags: golf bag cart lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












