Features
24V 50Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery
Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries and can use the same charger in most cases
Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
Temperature limits: charges from 0C to 45C and discharges from -20C to 60C.
Sealed LiFePO4 construction with ABS case and cover
Parameters
| Battery item | 24V 50Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.2V |
| Continuous Discharge Current | 18A(Could be customized) |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | RS232 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Professional Sales Team
We have a sales team with expertise and experience
2.Competitive Price
We have our own factory at aspecial discount
3.Factory supply: years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products.
4.Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Could I get a sample for checking the quality?
A: Samples testing available, please click here to get the sample policy.
Q: How about the warranty time?
A: Our battery products are with 36 months warranty, 100% replacement for free if a quality problem occurred.
Q: Can we get samples?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: How do you control your product quality.
A: All batteries have 15 steps of testing during the whole production.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 50ah lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












