Features:
50Ah LiFePO4 25.6V
Fully charged
low energy efficiency
the advantages of effectively extending battery life.
the maximum degree of maintenance of repair batteries.
no memory effect
Parameters:
| Battery item | 50Ah LiFePO4 25.6V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -25~60℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | ABS |
| Terminal size | M6/M8 optional |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation.
2.3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
3.100% full inspection of goods, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality team.
4.Professional one-on-one after-sales team is our core competitiveness.
It is our commitment to ensure the safety and stability of each battery.
5.Perfect supporting service guarantee.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How should I pay?
A: You can pay via T/T, L/C at sight, PayPal, Western Union, Cash, etc., 100% T/T in advance for samples.
Q: What is your package look like? Can I have the customized package?
A: We have the factory's current standard package, the customized print logo shall comply with the buyer's requirements, and the extra charges will be borne by the buyers, for more details, please contact us.
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand.

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lifepo4 25.6v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












