Features
50Ah Lithium 25.6V Battery
1.Can be connected in parallel up to 4 batteries
2.Drop-in replacement for lead-acid batteries
3.Lightweight
4.36-month warranty back by local Australian owned and operated business
5.Long Cycle Life, 2000+ Cycles.
Parameters
| Battery item | 50Ah Lithium 25.6V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | RS232/RS485 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. OEM SERVICE: We can custom battens and provide OEM branding designs for your need.
2. EXTENSIVE USABILITY: Working perfectly in the industries of digital products, portable computers electronic products, toys, household appliances, and emergency devices, etc.
3. BETTER SERVICE: We always offer what our clients need, reply to clients' questions on time, supply the best projects solution, and ship out the orders on time.
4. MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 12000 square meters.
5. Safety and efficiency is the absolute principle.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Are you a trading company or manufacturer?
A: We are a Manly original factory from Shenzhen, China.
Q: Can your battery be wired in series or parallel?
A: YES, YOU can connect up to ANY of these batteries in parallel. For series, suggest within 3 units.
Q:Can I print my LOGO on it?
A: YES, LOGO/sticker/OEM/ODM welcomed.
Q: Can the BMS be removed and replaced if it breaks? Can the case be opened to replace a bad cell?
A: YES, the case can be opened to replace the BMS & cells on the guidance of the engineer.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lithium 25.6v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












