Features
Agricultural Spray Robot Battery24V 80AH
1.Long cycle lifespan: capacity recovery can be above 80% after 3500 cycles
2.High discharge voltage plateau
3.Flexible size design subject to different spaces of the application
4.CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Product Description
| Battery item | Agricultural Spray Robot Battery24V 80AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2480A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Minimum Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 40A |
| Discharge Peak Current | 70A(<3S) |
| Cycle Life | 4000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 80% Capacity |
| Charge style | CC/CV |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65/High |
| Structure | |
| Communication | Accept customized |
| Dimension | Customized |
| Housing | ABS case/Metal |
| Weight | 10Kg |
| Terminal | M8 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. The LiFePO4 battery did not give rise to burning or exploding when being punctured in the nail penetration test.
2. Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
3. The great stability in high temperatures was remarkable.
4. Supply which requires compact size and lighter weight.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q. Can we put different LiFePO4 battery packs in series by ourselves?
A: You could consider buying big voltage from us directly. We don't really suggest them in series by yourself, it will hurt the cycle life of the pack.
Q. Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need a more complex design BMS for the pack.
Q. Do you provide a warranty?
A: Sure, We offer 5 years warranty for our battery pack. we ensure at least 3000 cycle life for the LiFePO4 battery pack, which means, after 3000@100% DOD, there will still be around 80% capacity left.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
If you need more information about our products, please don't hesitate to contact us!
Hot Tags: agricultural spray robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












