Features
Cultivator Weeding Robot Battery24V 100AH
1.Safety, environment-friendly, pollution-free
2.Fast charging & low self-discharge
3.100% depth of discharge(DOD)
4.Lightweight and small size
5.Total weight and volume is 1/3 of the same size of lead-acid batteries, both the elderly, women, and children can easily carry
Parameters
| Battery item | Cultivator Weeding Robot Battery24V 100AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP24100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65/High |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS case/PVC/Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Many years of experience in the industry.
2.Daily production capacity of 3,000 battery packs
3.Over 2000 battery models and combinations
4.The professional technical engineer team
5.Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q. Why should I choose your products?
A. Our products are high quality and low price.
Q. The logo and the color can be customized?
A. Yes, we welcome you to sample custom.
Q. Any other good service your company can provide?
A. Yes, we can provide good after-sale and fast delivery.
Q: What's the main product in Manly?
A: Rechargeable battery. Li-ion, Lipo battery, and power battery pack.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: cultivator weeding robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












