Features
Intelligent Inspection Robot Battery24V 18AH
1.3500+ cycles, longer life
2.The standard case design, easy to replace
3.Drop-in lead-acid replacements (plug and play)
4.Rechargeable battery, high capacity, light-weight
5.Low cost, high energy density
6.No memory effect, high current charge, and discharge
Parameters
| Battery item | Intelligent Inspection Robot Battery24V 18AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2418A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 18AH |
| Minimum Capacity | 18AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 8A |
| Discharge Peak Current | 20A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS case/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
2. Highly automated production line and robust quoting.
3. Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates.
4. We offer OME or ODM production, and professional ideas for customized design.
5. Superior and helpful after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Q: How about you payment and delivery items?
A: Payment items: By T/T, 30% for deposit, and balance all before shipment. For small amount, we also accept payment via PayPal, Western Union.
2. Q.Can I have a sample order?
A: Yes, samples orders are welcome.We can offer free samples if the quantity not above 3 pcs, you only need to pay the shipping cost.
3. Q: How's your lead time?
A: 2-5 days for sample, 10-15 working days for large quantity.
4. Q: What kind of certificates could you provide for these batteries?
A: We have UL,CE,CB,KC,MSDS,UN38.3 for most our current model, if It's custom-making design, usually no current certificates, we could apply for you if you need, but the related fees should be paid by your side, and if your order is big enough, certificate fees can be refunded.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: intelligent inspection robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












