Features
Lithium LiFePO4 25.6V 50Ah For Solar Pane or UPS and Yacht
Safe and reliable
3,500 + cycles of charge and discharge
Green energy
Lightweight and portable
3 years commercial warranty as standard, extendable to 5 years
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Lithium LiFePO4 25.6V 50Ah For Solar Pane or UPS and Yacht |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | Less than 2% |
| Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| BMS End-of-discharge voltage | 20V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Batttery Housing | ABS/Metal/Customzied |
| Output Connector | M6 |
| Warranty Time | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
QUALITY
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
EXPERTISE
Professional technical personnel, providing professional technical
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Hot Tags: lithium lifepo4 25.6v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











