Features
Desert tree Planting Robot Battery
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
70% lighter than lead acid batteries
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Drop in replacements (plug and play)
Run as many needed in parallel
Product Description
| Battery item | Desert tree Planting Robot Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24200A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Minimum Capacity | 200AH |
| Rated power | 5120Wh |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 80A |
| Discharge Peak Current | 210A(<3S) |
| Cycle Life | 4000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 80% Capacity |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65/High |
| Structure | |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS case/Metal |
| Weight | 41Kg |
| Terminal | M8 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Top technology, Top quality, Top service which is always our aim.
2. We can also customize any size and function you need.
3. Manly Battery has 12 years of experience in lithium battery production!
4.We can customize 12V/24V/36v/48v/60V/72v 20AH, 50AH,100h, 120ah, 150ah,200ah, 300ah, 400ah, lithium batteries.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Can I have a sample order?
A. Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q2. What about the lead time?
A. Sample needs 5-10 days, mass production time needs 3-5 weeks, it depends on order quantity.
Q3. Do you have any MOQ limits?
A. Yes, we have MOQ for mass production, it depends on the different part numbers. 1~10pcs sample order is available. Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A. We usually ship by DHL, UPS, FedEx, or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping is also optional.
Q5. How to proceed with an order?
A. Firstly let us know your requirements or application. Secondly, We quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly customer confirms the samples and places a deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q6. Is it OK to print my logo on the product?
A. Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: desert tree planting robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












