Features:
LiFePO4 24V 50Ah
Built-in Battery Management System (BMS)
3,500 cycles remaining capacity more than 80%.
High energy density, low internal resistance;
Excellent safety performance, no explosion, no fire;
Good storage characteristics
Parameters:
| Battery item | LiFePO4 24V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Housing materials | ABS/PVC/Customized |
| Waterproof | IP65 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. It is built by an elite team with more than 12 years of experience in the industry.
2. Highly automated production line and robust quality control system.
3. Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
4. Manly company has cooperated with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Italy and so on.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: What's the payment term?
A1: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q2: What is the standard package?
A2: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q3: what kind of product quality does your factory offer?
A3: We offer the most competitive prices with the best quality.
Q4: Do you accept OEM/ODM business?
A4: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q5: Which market have you already exported to?
A5: We already ship to Europe, Asia, Africa, The Middle East, South America, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 24v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












