Features
Lead-acid battery replacement LiFePO4 Lithium Ion Battery 25.6V 50Ah
Deep discharge allowed up to 100 %
Ultra safe Lithium Iron Phosphate chemistry (no thermal run-away, no fire or explosion risks)
About 50 % lighter and 40% smaller than equivalent Lead-AGM battery with same usable energy
Certification : CE, RoHS, UL, UN 38.3
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Lead-acid battery replacement LiFePO4 Lithium Ion Battery 25.6V 50Ah |
| Built-in Cell Model | LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 25.6V/8S |
| Capacity | 50Ah/Customzied |
| Recharge Cycle | Up to 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | Less than 2% |
| Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 20.0V |
| BMS End-of-charge voltage | 29.2V |
| Battery Box | ABS Case |
| Output Port | M6/M8 |
| Guarantee | 3 Years |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With a professional supporting team, we have expertise in R&D, OEM production, and marketing. With the support of a professional and dedicated engineering and operation team, we are available to bring customers' ideas into reality. Flexible to customized requests, such as color, package, and accessories adjusted, so you can enjoy our quick one-stop OEM service.
Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
Various battery model size available, Customized size welcome
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Hot Tags: lithium ion battery 25.6v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












