Features
Lead acid batteries replacment Lithium 50Ah Battery 25.6V
Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4.
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and also four in parallel
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Lead acid batteries replacment Lithium 50Ah Battery 25.6V |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Nominal Voltage | 25.6V/8S |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | Less than 2% |
| Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| BMS End-of-discharge voltage | 20V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Housing | ABS |
| DC Connector | M6/M8/Customzied |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Product advantages
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
Customers' Feedback
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
Focus on Quality
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Hot Tags: lithium 50ah battery 25.6v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












