Features
Solar storage Battery Deep Cycle 100Ah 25.6V
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
In built-in over-charge and over-discharge protection
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Solar storage Battery Deep Cycle 100Ah 25.6V |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Nominal Voltage | 24V/8S |
| Standard Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | Less than 2% |
| Temperature | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| Max discharge current | 3C(<3s)/TBD |
| BMS End-of-discharge voltage | 20V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Shell | ABS/Metal |
| DC Port | M6/M8/TBD |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Laboratory
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
A variety of uses to choose from outdoor energy storage batteries, batteries for PV systems and etc.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Hot Tags: battery deep cycle 100ah 25.6v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












