Features
25.6V 100Ah Deep Cycle Battery for solar energy storage of the home system
Standby and Auto-start modes to increase battery life
Flexible size design subject to different spaces of the application
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | 25.6V 100Ah Deep Cycle Battery for solar energy storage of the home system |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Nominal Voltage | 25.6V/8S |
| Standard Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 times |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | Less than 2% |
| Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C |
| Max discharge current | 3C(<3s) |
| BMS End-of-discharge voltage | 20V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Shell | ABS |
| DC Connector | M6/M8/Customzied |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
Warranty
36 months for all our lithium batteries
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
Quick and professional response to your inquiries within 24h
Certification advantage
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Hot Tags: 25.6v 100ah deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












