Features
Lifepo4 24v 100ah
1. Can be discharged to 100% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge
2.Maintenance-free or liquid-poor
3.High reliability, green and pollution-free
4.IP65 waterproof, suitable for marine use
5.Longer cycle life than lead-acid Battery
Parameters
| Battery item | Lifepo4 24v 100ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24100A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.9V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Own professional lithium battery R&D lab
2. Own factory and complete production facilities.
3. The professional technical engineer team.
4. Highly automated production line and robust quality control system.
5. Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you do the design for us?
A: Yes. We have a professional designing team that Provides OEM and ODM, first just let us know your ideas and we will help to carry out your ideas, then send us high-resolution images. your Logo and text and tell us how you would like to arrange them, after all, things are finished, we will send the finished files to you for confirmation.
Q: Does MANLY Battery offer a guarantee for the products?
A: Yes, we usually offer 3 years warranty on our products (extendible up to 5 years).
Q: Does MANLY Battery have a MOQ limit for the battery?
A: Low MOQ, 1 ~10 pcs for sample checking is available
Q: Can I have a sample order for MANLY 24 volt lithium deep cycle marine battery?
A: Of course, we welcome sample orders to test and check quality.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 24v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












