Features
24v 80ah for portable power station solar
1. lifepo4 battery for golf cart, RV, solar system
2. Easy to replace the old battery
3. Same size with a lead-acid battery.
4.Wider Temperature Range : -20℃~65℃
Parameters
| Battery item | 24v 80ah for portable power station solar |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2480A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Minimum Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.8V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | ≥2000 times 100% DOD |
| BMS protection | over-charge,over-discharge,over-current,short circuit |
| Operation Temp | Discharge at -20°C ~ 75°C Charge at 0°C ~ 60°C |
| BMS system | Customized |
| Shell material | ABS plastic shell/Iron |
Let us know what you need and we will take care of the rest for you, with customizable batteries for products just for you.
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Has 14 years of experience in lithium battery production! We can customize 12V/24V/36v/48v/60V/72v 20AH, 50AH,100h, 120ah, 150ah,200ah, 300ah lithium batteries.
2. We can also customize any size and function you need.
3. Advanced and reliable.
4. Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs.
5. High Quality.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Do you have any MOQ limit?
A1:Yes, we have MOQ for mass production, it depends on the different part numbers. 1~10pcs sample order is available. Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q2:How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A2:We usually ship by DHL, UPS, FedEx, or TNT. It usually takes 5-15 days to arrive. Airline and sea shipping is also optional.
Q3:Can I have a sample order?
A3:Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q4:How to proceed with an order?
A4:Firstly let us know your requirements or application. Secondly, We quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly customer confirms the samples and places a deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
More Products

If you have plans to get the battery for your projects, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: portable power station solar, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












