Features
Window Cleaning Robot Battery24V 50AH
1. Efficient, insurance, energy saving.
2. Digital display. There are full display lights.
3. Voltage and current can be displayed.
4. Charging indicator shows the charging process directly, which facilitates users to manage the current of the battery.
5. Fully charged, stop charging automatically.
Parameters
| Battery item | Window Cleaning Robot Battery24V 50AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 24A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS case/PVC/Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Our factory is located in Guangdong China and has several branches.
2.High professional efficiency, huge service team.
3.Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification.
4.Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Of course, we provide OEM&ODM service according to different customers' different requirements.
Q: Can you accept sample orders?
A: Of course, we can provide samples for testing before bulk ordering.
Q: How can I pay for the order of lithium battery products?
A: We accept almost all of the mode payments: Bank of T/T, Western Union, Paypal, or other ways ...
Q: Do you test all your lithium battery goods before delivery?
A: Of course, 100% full inspection of goods before delivery, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality teams.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: window cleaning robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












