Features
GPS Robot Battery24V 60AH
Environment friendly
Much lighter than Lead Acid and AGM Batteries
Robust LiFePO4 Cells
Excellent life span
High Safety Ensured by Smart BMS
Product Description
| Battery item | GPS Robot Battery24V 60AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2460A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Minimum Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 70A(<3S) |
| Cycle Life | 4000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 80% Capacity |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Structure | |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS case/Metal |
| Weight | 8Kg |
| Terminal | M8 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Own professional lithium battery R&D lab
2.More than 300 professional battery production staff
3.Over 2000 battery models and combinations
4.Total production area over 8000m2
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long can I expect to get if I place a sample order?
A: If there has BMS and other materials in the stock, the samples will be ready for delivery in 15 ~ 20 days after we receive the payment.
Q: How do you control your lithium battery product quality?
A: 100% tested in production,100% inspection, and 3 times complete charge-discharge cycles before shipping, all lithium battery products will go through 15 checks.
Q: What's your warranty for lithium battery products?
A: Generally speaking, it's a three-year warranty, longer can be discussed, if there any quality problem during this period, a new one will be sent to you in your new order.
Q: Are you a manufacturer or a trading company?
A: We are the lithium battery factory direct, located in Dongguan, Huizhou, and Shenzhen.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: gps robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












