Features
WMR Battery24V 100AH
Small size, lightweight
Low internal resistance
Long cycle life: >2000times(10 times of Lead Acid batteries)
Low self-discharge character
High-quality LiFePO4 material
Cycle life: 3,500 times(80%DOD)
Parameters
| Battery item | WMR Battery24V 100AH |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP24100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 90A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Source manufacturers, quality assurance.
2. Fast customization and quick delivery.
3. High professional efficiency, huge service team.
4. Customized processing, customized according to customer needs.
5. We have our own factory at a special discount.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are MANLY Battery original factory.
Q: Can you make a customized battery?
A: Of course, we have a professional engineer team who can give you the most suitable solution according to your special requirements.
Q: Can we get samples?
A: We can provide samples for testing and quality check, the sample cost can be deducted from your formal order.
Q: How about your warranty policy and after-service?
A: We have a 3 years guarantee time. If there are any problems with the battery quality in the period, please inform us, we will offer you positive solutions.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: wmr battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












