Features
48Vdc 50Ah Battery
1.Deep Cycle use, 3,500++ Full Cycles
2.In-built BMS(Battery Management System)
3.Series connection (two batteries) is ok. Not more than this.
4.UN38.3 Compliant
Parameters
| Battery item | 48Vdc 50Ah Battery |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 106A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36months |
| Shell material | ABS |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements.
2.100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection.
3.Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, strive for excellence.
4.Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications.
5.Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does the battery have BMS protection?
A: Each battery pack is equipped with in-built BMS, and the BMS function can be added according to your detailed requirements.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are MANLY Battery original factory.
Q: Can you make a customized battery?
A: Of course, we have a professional engineer team who can give you the most suitable solution according to your special requirements.
Q: How do your factory control the quality of lithium battery products ?
A: 100% testing for all batteries before delivery, 15+ steps testing during the whole production.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48vdc 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












