Features:
51.2V 100Ah Battery
1.Maintenance free
2.Internal cell balancing
3.Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
4.Can be charged using most standard lead acid charges;
5.Wider temperature range from -20℃~60℃
Parameters:
| Battery item | 51.2V 100Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤40V |
| Continuous charge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000cycle (100%DOD) |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in BMS |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Housing materials | ABS/Meatl/Customized |
| Communication method | RS485 / 232 |
| Waterproof level | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Response time <2 hours.
2.Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates.
3.Various battery model size available, Customized size welcome.
4.Offer the battery solution for customized application.
5.Automation & hand-made Integrated production together.

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: What about the payment?
A1: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q2: Do you offer OEM or ODM service?
A2: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q3: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A3: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q4: What are the shipping costs?
A4: Pls tell us the delivery address to check.
More Products

Remark: Our products are customized, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












