Features
LiFePO4 Battery 51.2V 100Ah 48v battery for forklift
Can store at any state of charge without degradation
Cost effective - will last 5x longer than an equivalent SLA or VRLA battery
Can be safely charged with a lead acid battery charging system
Built-in Battery Management System (BMS) protects the cells against excessively high or low voltages, high currents, short circuits;
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | LiFePO4 Battery 51.2V 100Ah 48v battery for forklift |
| Standard Voltage | 48V or Customized |
| Standard Capacity | 100Ah or Customized |
| Recharge cycle | >3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge | < 2% / Month |
| Charging current | 0.2C~1C |
| Peak discharging current | 3C(<3s) |
| Continous discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 32.0 V/2.0V single cell |
| Casing | Plastic case |
| Output DC port | M6/M8 |
| Guarantee | 3 Years |
| Lifespan | More than 10 years |
| OEM/ODM | Welcome |
Waterproof IP Level | IP65(Up to IP67) |
| Protection | BMS bulit in |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
For technology, We focus on reliable long cycle life LiFePO4 batteries,having a professional engineer team and a strict QC team, to ensure valuable and high quality products.Currently,we can support CANBUS/ RS485/ RS232 communication solution, complete EV class BMS system to meet smart home solar system & high voltage Electric vehicle system, we also developed battery self-heating and low temperature protection function to solve battery environment problem and extend battery’s lifespan.
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Q: What's your after service
A: Our products are produced in a strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.during the guarantee period, we will send new batteries with new orders for a small quantity. For defective batch products, we will resend to you. or make a discount on the new orders.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Hot Tags: lifepo4 battery 51.2v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












