Features
Battery Lithium 51.2V 50Ah for Golf Cart, Electric Motorcycle, Tricycle
No sulfation, no degassing
Almost 100% usable capacity and load tolerance.
Very low self-discharge, so no trickle charge is necessary
Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | Battery Lithium 51.2V 50Ah for Golf Cart, Electric Motorcycle, Tricycle |
| Standard Voltage | 48V or Customized |
| Standard Capacity | 50Ah or Customized |
| Recharge cycle | >3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge | < 2% / Month |
| Charging current | 0.2C~1C |
| Peak discharging current | 3C(<3s) |
| Continous discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 32.0 V/2.0V single cell |
| Casing | Plastic case or Customized |
| Output DC port | M6 |
| Guarantee | 3 Years |
| Lifespan | Over 10 years |
| OEM/ODM | Welcome |
Waterproof IP Level | IP65(Up to IP67) |
| Protection | BMS bulit in |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
Laboratory
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. We always attach great importance to quality control from the start to the end. Our factory has gained CE, FCC, ROHS certification.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Hot Tags: battery lithium 51.2v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












