Features
51.2V 100Ah Battery Deep Cycle 32700 15S Lifepo4 Lithium solar system
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Drop-in replacement for lead-acid batteries
Lightweight
It should be noted that the cell would be possible to be at a over-discharged state by its self-discharge characteristics in case the cell is not used for long time.
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | 51.2V 100Ah Battery Deep Cycle 32700 15S Lifepo4 Lithium solar system |
| Standard Voltage | 48V/16S |
| Standard Capacity | 100Ah |
| Recharge cycle | >3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge | < 2% / Month |
| Charging current | 0.2C~1C |
| Peak discharging current | 3C(<3s) |
| Continous discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 32.0 V/2.0V single cell |
| Casing | Plastic /Metal/TBD |
| Output DC port | M6 |
| Guarantee | 3 Years |
| Lifespan | Over 10 years |
| OEM/ODM | Welcome |
Waterproof IP Level | IP65(Up to IP67) |
| Protection | BMS bulit in |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
3+ Years Warranty
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: How can Manly guarantee quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always full Inspection before shipment.
Hot Tags: 51.2v 100ah battery deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












