Features
Residential Power Wall 7KWH
Deep cycle batteries' self-discharge rate per month is between 1-3% compared to lead-acid batteries which are about 30%.
Can be charged with solar chargers
High cycle life 3500+ times
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Parameters
| Battery item | Residential Power Wall 7KWH |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48150A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 150A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36months |
| Shell material | Metal |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement with MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. The tailor-made solutions will be provided by our experienced team and professional salesperson.
2. More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
3. Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
4. All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1): Do you accept small order quantity, how many it is?
Answer: Yes, we accept small order quantity. even 1pc
2): Do you accept OEM/ODM?
Answer: We can and be able to provide OEM / ODM service.
3): How long is the warranty period?
Answer:Thank you for your question.We offer 3 or 5 years as the warranty period depends on customer demand.
4): How long is the warranty period?
Answer:Thank you for your question.We offer 3 or 5 years as the warranty period depends on customer demand.
5): What’s the factory production capacity
Answer: 2MWH per day for the production capacity . Welcome to visit our factory and contact us if any further questions
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential power wall, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











