Features
3.2v 32650 32700 6000mah 6 Volt Cart Batterie
Excellent cycle life, more than 3,500+ cycle times
Can be discharged to 100% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge
IP65 waterproof. Suitable for marine use
Parameters
3.2v 32650 32700 6000mah 6 Volt Cart Batterie | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V6A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 6V |
| Capacity | 6ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Design Life | About 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/6A/Customized |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/6A/Customized |
| Max discharging current | 3C(<3s)/18A/Customized |
| Mechanical Data | |
| Battery Housing | Customized |
| Dimension | Customized |
| Battery DC Connector | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
Lightweight
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
Laboratory
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Hot Tags: 6 volt cart batterie, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












