Product Description
This 6 Volt Motorhome Battery is a lithium-ion battery with a positive electrode made of lithium iron phosphate. Because one of its primary functions is that of a power battery, it is ideal for usage in a motorhome. The positive and negative electrode materials have a significant impact on the performance of lithium-ion power batteries. Lithium iron phosphate batteries have many advantages over NI-Mn and Ni-Cd batteries, particularly in terms of thermal stability, which is now the best in the automotive lithium battery market.
Features
This 6 Volt Motorhome battery adopts environmentally friendly materials, MANLY's lithium batteries are the ultimate clean energy, no toxic material, no pollution. Furthermore, the charging indicator shows the charging process directly, which facilitates users to manage the current of the battery. Besides, it has built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature. It also has the advantages of competitive price, large capacity, and long cycle life.
Parameters
Customized 6-volt motorhome batteries | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V9A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 6V |
| Capacity | 9000mAh |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Self Discharge | Less than 2% |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Standard Charging Current | 0.2C~1C |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C |
| Max discharging current | 3C(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Housing | ABS |
| Size (L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
Safe
Inbuilt Protection Circuit Module protects against over-charging, over-discharging, over-current, external short circuit, incorrect charger use. Beware of cheap imitations that lack a protection circuit or only use BMS cell balancing upon charging.
With a professional supporting team, we have expertise in R&D, OEM production, and marketing. With the support of a professional and dedicated engineering and operation team, we are available to bring customers' ideas into reality. Flexible to customized requests, such as color, package, and accessories adjusted, so you can enjoy our quick one-stop OEM service.
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: Can you test each battery before shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Hot Tags: 6 volt motorhome batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











