Features
6V 14AH Battery
1.Low self discharge rate
2.Greater charge efficiency
3.Not hazardous and so is friendly both to the environment and not a health risk.
4.Compact size and lighter weight
5.High quality & high safety
Parameters
| Battery item | 6V 14AH Battery |
| Brand name | MANLY/ Customized |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 6V |
| Nominal Capacity | 14AH |
| Minimum Capacity | 14AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 6A |
| Discharge Peak Current | 14A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Mechanical Data | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Case material | ABS case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Strict quality control, 15 inspection procedures.
2. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request
3. Equipped with advanced manufacturing equipment, precision testing equipment.
4.Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates.
Customers Feedbacks

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 6v 14ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











