Features:
6V 20AH Battery
1.High specific energy, long cycle life, single-cell ring life more than 3500 times.
2.Liquid-poor, good safety.
3.Maintenance-free, there is no memory effect.
4.Smarter protection
Specification:
| Battery item | 6V 20AH Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Battery Cell | LFP |
| Nominal Voltage | 6V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous charge Current | 9A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Weight | Customized |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview



Our Service:
1.We are a supplier and innovator specializing in the research, development, design, manufacture and sale of lithium batteries.
2.BSCI and Carre four audit arepassed.
3. On-time delivery and efficient logistic systems.
4.24 hours /6 days/week online service.
Customers Feedbacks

Applications Of 6V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I get a lower price if I order large quantities
A: Of course, cheaper price with bulk orders.
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 6v 20ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











