Features:
6V 4.5AH Battery
1.Low self-discharge: lower than 3% of rated capacity per month under normal operating temperature
2.ABS case (can be made with flame retardant V0)
3.No memory effect after repetitious usage or discharges
4.Maintenance-free operation
5.Sealed construction and leak proof
Specification:
| Battery item | 6V 4.5AH Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Battery Cell | LFP |
| Nominal Voltage | 6V |
| Nominal Capacity | 4.5AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous charge Current | 2A |
| Discharge Peak Current | 4A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview



Warnings: 6v 4.5ah
1. Matrix series batteries have acid in the case and are fully charged before leaving the factory.
Do not attempt to dismantle the battery, if accidental skin/eye contact is made with electrolyte,
seek medical advice immediately.
2. Do not use a new battery with an old one.
3. Do not use the battery in a sealed container.
4. Check the connection of the wire in a fixed interval (once a year). If there is any looseness should tighten the wire.
5..Wipe the surface of the battery with a soft cloth at a fixed interval (once three months) and always keep the battery clean.
6. Avoid using any kind of organic solvents for cleaning the surface of the battery.
Customers Feedbacks

Applications Of 6V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:What is your delivery time(lead time)?
A: Usually our lead time is 15-20days. It can be shorter if your request is stock products. It depends on the specific model and quantity of your order.
Q2: What will be the packing way?
A: The packing will be seaworthy packaging: paper carton + wooden pallet or wooden box.
Q3: Can i have the products with my own brand and logo?
A: Yes, we can offer OEM service.
Q4: How will you ship the goods if i buy from you?
A: For bulk orders, we will arrange the shipment by sea. If you need them urgent, we will try air freight.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 6v 4.5ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












