Features
6v lithium ion rv battery For UPS Solar
Flexible size design subject to different spaces of the application
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Integration: Reliable mechanical connection, multi thermal management methods, different test verification
Parameters
6v lithium ion rv battery For UPS Solar | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V9A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 6V |
| Capacity | 9ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Design Life | More than 10 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/9A/Customized |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/9A/Customized |
| Max discharging current | 3C(<3s)/27A/Customized |
| Mechanical Data | |
| Battery Caw | Customized |
| Battery Dimension | Customized |
| Battery DC Connector | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Hot Tags: 6v lithium ion rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











