Features
Rechargeable 6 volt deep cell rv batteries for Children’s Toy Car
Lighter weight smaller size
Most safe no explosion no fire
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
Rechargeable 6 volt deep cell rv batteries for Children’s Toy Car | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V4.5A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 6V |
| Capacity | 4.5ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/4.5A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/4.5A |
| Peak discharging current | 3C(<3s)/13.5A |
| Mechanical Data | |
| Battery Casing | Customized |
| Battery Dimension | Customized |
| Battery DC Plug | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Hot Tags: 6 volt deep cell rv batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












