Features
Deep cycle golf cart batteries 6v 6Ah for Lighting
Safe and reliable
3,500 + cycles of charge and discharge
Green energy
Lightweight and portable
Parameters
Deep cycle golf cart batteries 6v 6Ah for Lighting | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V6A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 6V |
| Capacity | 6ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/6A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/6A |
| Peak discharging current | 3C(<3s)/18A |
| Mechanical Data | |
| Battery Casing | TBD |
| Battery Dimension | TBD |
| Battery DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Fully meet the actual needs of customers, provide customized lithium battery and supporting product solutions.Flexible production line to meet various orders
FAST discharge capable
Unlike traditional lead acid batteries, MANLY Battery rated capacities are independant of the discharge rates. The available capacity of a SLA battery is lower if discharged over 5 hours (compared to their 20hr rating). Drypower Lithium are rated at the 5 hour rate, meaning you could possibly even use a smaller capacity battery, saving you money and weight.
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Hot Tags: deep cycle golf cart batteries 6v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












