Features
12V Electric Chair Battery
1. Superior safety, thousands of cycles, 100% discharge, and no memory effect under normal conditions
In-built smart BMS has the function to prevent overcharging, over-discharging, overcurrent and over-temperature
2. Discharge to 80% after 8 months, can be left in storage for a longer time
3. The useable capacity twice comparing to the same capacity of FLA/AGM/GEL
4. Customized according to customers' different requirements
5. Supports 3pcs or 4 pcs 12V electric chair battery in series for 36V 12Ah and 48V 12Ah systems
Specifications
| Item | 12V Electric Chair Battery |
| Model No. | MLP1212 |
| Brand | MANLY/OEM |
| Nominal voltage | 12.8V |
| Nominal capacity | 12AH |
| Configuration | Customized |
| Chemistry | LiFePo4 |
| Working current | 2A |
| Max continuous discharge current | 10A |
| Pulse discharge current | 24A (less than 3 seconds) |
| Discharge end-off voltage | 10V |
| Charging end-off voltage | 14.6V |
| Standard charging current | 2.4A |
| Maximum charging current | 12A |
| Operating temperature | Charge: 0 to 45 °C Discharge:-20 to 60°C |
| Dimension | Customize |
| Weight | Approx. 1.8kg |
| Storage temperature range | Less than 1 year:-20~25°C |
| Less than 3 months:-20~40°C | |
| less than 7 days: -20~60°C |
Production Process

WorkShop

Warehouse

Applications

Why Choose MANLY?
OEM/ODM Customized
Perfect Accessories
High-Quality
Complete System
Top Services
FAQ
Q: Does MANLY a trading company or manufacturer?
A: We are MANLY original factory with 3 productions bases.
Q: Can I have 12V electric chair battery samples to test? And what is the lead time for sample orders?
A: Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 20-25 days. and the buyer needs to pays for the sample and shipping cost at the beginning.
Q: Do you have after-sales service?
A: Our warranty is 36 months, if any quality problems on our battery side in this period, we can send a new one as a replacement for the issue one.
Q: Do you accept OEM/ODM custom battery orders?
A: Yes, it is available.
Q: Are your battery's real capacity?
A: All of our battery cells are 100% new original factory and have real capacity.
Q: What kind of certificates do you have?
A: We can provide CE,ROHS,FCC,IEC62133,MSDS,UN38.3 if your order quantity is big.
Q: Do you have MOQ?
A: No limited. Small orders are also welcome. More quantity has a better price, we will check the best price for you.
Q: What is your term of payment?
A: We accept T/T, Paypal, Western Union and etc.
Hot Tags: electric chair battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













