Features
Deep Cycle Lithium 48V Forklift Truck Batteries
1. About 40% of the weight of a comparable lead-acid battery
2. Easy to move and install
3. Delivers twice the power of the lead-acid battery
4. Low Self Discharge Rate
5. Full charge and discharge
6. It is an ideal choice for outdoor camping power supply and simple indoor installation
Parameters
| Item | Deep Cycle Lithium 48V Forklift Truck Batteries |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100 |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 50A |
| Discharging Current | 50A |
| Max Continuous Current | 100A |
| Max Pulse Current | 200A(≤1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
More Lithium Battery Specifications Model
| 12V12Ah | 12V24Ah | 12V30Ah | 12V50Ah | 12V100Ah | 12V250Ah |
| 24V12Ah | 24V30Ah | 24V50Ah | 24V100Ah | 24V120Ah | 24V150Ah |
| 36V12Ah | 36V20Ah | 36V24Ah | 36V30Ah | 36V40Ah | 36V50Ah |
| 48V20Ah | 48V25Ah | 48V30Ah | 48V40Ah | 48V50Ah | 48V100Ah |
| 60V10Ah | 60V12Ah | 60V20Ah | 60V30Ah | 60V40Ah | 60V50Ah |
| 72V12Ah | 72V20Ah | 72V25Ah | 72V30Ah | 72V40Ah | 72V50Ah |
Applications of LifePO4 battery packs

Why Choose MANLY?
1. Strong R&D team with all kinds of latest products available
2. 12+ years experience in producing battery products for various applications
3. Value quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship
4. Quick response to clients' inquiries within 24h
5. Factory Overview



6. Customers' Feedbacks


FAQ
Q: What's your warranty for your forklift truck batteries?
A: Generally speaking, it's the three-year warranty, for production quality problems, we will send you a new one.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: Does your forklift truck batteries have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Hot Tags: forklift truck batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












