Features
Deep Cycle 50Ah 12 Volt Lithium Battery for Golf Cart
70% lighter than lead acid batteries
Can go up to 4 (51.2V) in series with this battery
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Drop-in replacement for 50Ah lead-acid batteries (plug and play)
Can be charged using most standard lead-acid charges (set).
Bluetooth technology to monitor battery status is optional
Parameters
| Item | Deep Cycle 50Ah 12 Volt Lithium Battery for Golf Cart |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1207 |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 10V |
| MAX. Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 25A |
| Discharging Current | 25A |
| Max Continuous Current | 50A |
| Max Pulse Current | 100A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs

More Advantage of the LiFePO4 Batteries
1. Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
2. Lithium Iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
3. Our 12-volt lithium battery will automatically stop recharging under the temperature of 0 ℃ to protect the battery from damage so that the 12-volt lithium battery has a longer lifespan
4. Provides up to 2000 cycles @ 80% DoD & Up to 5000 cycles @ 50% DoD, lowering the total cost of ownership compared to deep cycle lead-acid batteries
Why Choose MANLY?
1. Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
2. Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
3. All battery cells and packs are manufacturing by MANLY's Factory
4. Quick response to clients' inquiries within 7*24hrs
5. Factory Overview



6. Customers Feedbacks on MANLY's Batteries


FAQ
Q: Samples are available for testing before bulk orders?
A: We are honored to offer you samples for testing.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What are the shipping costs?
A: Please kindly share with us the delivery address to check.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Hot Tags: 12 volt lithium battery for golf cart, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












