Features
Deep Cycle 40Ah Lithium 48V Golf Cart Battery
1. High safety with advanced Built-in Battery Management System
2. Lightweight construction, considerably lighter than comparable SLA or VRLA batteries of the same size
3. Low maintenance batteries with stable chemistry.
4. A higher capacity, lighter, and much better.
5. Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
6. Wide temperature performance
Parameters
| Item | Deep Cycle 40Ah Lithium 48V Golf Cart Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850 |
| Nominal Capacity | 40Ah |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 20A |
| Discharging Current | 20A |
| Max Continuous Current | 50A |
| Max Pulse Current | 80A(≤1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs
Perfect choice for various types of backup power applications, such as UPS, Fishfinder, Golf cart battery, Ride on toys, RV, etc.

Advantages of The LiFePO4 Batteries
1. About 40% of the weight of a comparable lead-acid battery, A "drop-in" replacement for lead-acid batteries.
2. Unlike traditional lead-acid batteries, Drypower Lithium rated capacities are independent of the discharge rates.
3. More Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
4. The great stability in high temperatures was remarkable.
Why Choose MANLY?
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. 4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection
3. The experience of cooperation with big international customer
4. A long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years
5. Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
6. Factory Overview



7. Customers' Feedbacks


FAQ
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. We always attach great importance to quality controlling from the start to the end. Our factory has gained CE, FCC, ROHS certification.
Hot Tags: lithium 48v golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












