Features
48 Volt Lithium Golf Cart Battery Pack
Longer cycle life, more than 3,500 times (CC/CV)
1/3 smaller and 2/3 lighter than lead-acid battery
Superior safety, no fire, and explosion, no explosion, and fire under
Excellent charging and discharging performance
All raw materials of the batteries are environmental-friendly,
Wide working temperature range from -20℃ to 60℃
Parameters
| Battery name | 48 Volt Lithium Golf Cart Battery Pack |
| Brand | MANLY/OEM |
| Battery Model | MLP4830 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Battery type | Rechargeable LiFePO4 battery |
| Voltage | 51.2V |
| Capacity | 30Ah |
| Battery Size | Customized |
| Weight | Customized |
| Warranty | 36+ months |
| Cycle life | 3,500+ Times |
| Package | Individual Box Package |
| Charge Cut-Off Voltage(V) | 54.75V |
Discharge Cut-off Voltage (V) | 40V |
| Max Discharge Current (A) | 30A |
| Max Charge Current (A) | 20A |
| Floating Charge Lifespan | 10years@25°C |
| Lifecycle | >3,500 cycles |
Working Temperature | Charge 0°c-55°c Discharge-20°C-55°C |
Applications of the LiFePO4 Batteries

Why Choose MANLY?
We are a manufacturer with 3 production bases, NOT a trading company.
You can fully enjoy high quality & competitive price
Rich Experience in R&D and production of more than 12 years
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc
Factory Overview

Customers Projects

FAQ
Q; Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE, REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Australia, Middle East, South America, etc.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Hot Tags: 48 volt lithium golf cart battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












